İZMİR’DE SIEMENS NX 8.5  (UNIGRAPHICS) SEMİNERİ 

Siemens NX Cad Cam Cae PLM ürünlerinin Türkiye Temsilcisi olan Boğaziçi Yazılım A.Ş. firmasının Ege Bölge Bayiliğini yaklaşık olarak 13 yıldır yapan B.C.C. Ltd. Şti. Siemens NX Cad Cam Cae yazılımındaki ürün geliştirmelerinden mevcut müşterilerimizin ve Siemens Nx ile ilgilenenlerin faydalanması için belli periyotlarda İzmir'de ücretsiz seminerler vermektedir. Sizde bu seminerlerden haberdar olmak istiyorsanızinfo@bogazicicadcam.com adresine mail atıp katılım sağlayabilirsiniz.

Sadece İzmir ve Manisa'da 130 civarında farklı firmada kullanılan Siemens NX in Ege Bölgesindeki toplam istasyon sayısı 2012 Aralık ayı itibarı ile 345 dir.

B.C.C. firması olarak , eğitim kurumlarından gelen taleplerle ( Meslek Liseleri , Meslek Yüksek Okulları , Üniversiteler , Çıraklık Eğitim Merkezleri  vb...) , yeni nesilinde Cad Cam Cae konusunda bilgi ve fikir sahibi olması amaçlı , Ege Bölgesinde eğitim ve seminerler düzenlemekteyiz.

CAD/CAM sektöründe , desteğin çok önemli bir yerinin olduğunu bilmekteyiz.Bu nedenle Ege Bölgesinde ulaştığımız başarının temelinde programın kalitesinin yanısıra , müşterilerimize yerinde  ve kısa sürede verilen destek hizmetinin önemli bir payı vardır.  Haftaiçi ve Haftasonu grupları olarak İzmir Bornova'da bulunan eğitim ofisimizde NX ( Unigraphics)  öğrenmek isteyenlere verilen kurslar hızla devam etmektedir.  Bu eğitimlerde amaç :NX Kullanıcı sayısını arttırmak ve müşterilerimizin elaman ihtiyacına hızlı cevap verebilmektir. 

B.C.C.  LTD.  ŞTİ.  FİRMA TANITIMI :

 2000 Nisan ayı itibarı ile faaliyete geçen Boğaziçi Cad/Cam firması Unigraphics Cad/Cam/Cae , Solid Edge ve Ideas yazılımlarının Ege Bölgesi  temsilciliğini yapmaktadır. Kuruluşundaki amaç Ege Bölgesinde faaliyet gösteren firmalara kaliteli yazılımları ve teknik destek hizmetlerini yerinde vermektir. Cad/Cam sektöründe teknik desteğin ne kadar önemli ve sorumluluk gerektiren bir iş olduğunun bilincinde olan Boğaziçi Cad / Cam , satışını yapmış olduğu ürünlerin eğitimlerini de uzman kadrosuyla İzmir’de vermektedir.

 Türkiye’de yetişmiş insan gücü açığını kapatmak , tabiki bilgiyi ve teknolojiyi paylaşmakla olacaktır. Bilgi ve teknoloji  paylaşımı bireyler arasında olabileceği gibi, kurumlar tarafından  verilen eğitimlerlede mümkündür. İşte Boğaziçi Cad Cam ‘ de uzman olduğu Bilgisayar Destekli Tasarım CAD (Computer Aidded Design )  ve Bilgisayar Destekli Üretim CAM (Computer Aidded Manufacturing) konularında üretim sektöründeki yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak üzere eğitimler başlatmış bulunuyor. Kurslar hafta içi ve hafta sonu olarak iki grup halinde yapılıyor. Hafta içi grubu (pazartesi –çarşamba - cuma günleri) çoğunlukla öğrencilerden , hafta sonu grubuda ( cumartesi – pazar günleri) çoğunlukla çalışanlardan oluşuyor. Kurslar yarım gün olarak 8 hafta süre ile ( 64 saat) verilmektedir. Kurs sonunda başarı gösterenlere Siemens NX Eğitim Sertifikası verilmektedir.  

Unigraphics’in kullanıcı sayısının çokluğu ve giderek artması beraberinde yetişmiş eleman ihtiyacınıda karşımıza sorun olarak çıkartmaktadır. Bu şekilde eleman konusunda ihtiyacı olan firmalar BCC LTD.ŞTİ. firmasına istediği vasıflardaki teknik elemanın bilgilerini göndermekte ve BCC LTD. ŞTİ. firmasıda hiçbir ücret talep etmeksizin firmaların bu ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

 Verilen eğitimler içerik olarak operatör seviyesinden başlamakta olup 2 eksen çizim , katı modelleme , yüzey modelleme , montaj modelleme , teknik resim , 2 ve 3 eksen frezeleme modülleri , kesici takım bilgisi , CNC tezgahlarda talaş kaldırma teknikleri gibi konuları kapsamaktadır.

 Kuruluşunu Çiğli’de bulunan İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesi’nde gerçekleştiren firma kısa bir süre içerisinde bu bölgede gerekli referanslara ulaşmış ve Ege Bölgesinin tümünü hedef almıştır. 

Unigraphics NX CAD/CAM/CAE  Yazılımı Özet Tanıtımı

             Unigraphics Cad/Cam/Cae yazılımı (kısaca UG diyeceğiz), ilk olarak Mc. Donnel Aircraft Company ve Douglas Aircraft Company tarafından 1934 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. 1967’de bu iki firmanın birleşmesi ile Mc. Donnel Douglas adı altında gelişmeler sürdürülmüştür. İlk kullanıcıları , Amerikan Hava Kuvvetleri için proje geliştirmek üzere Mc. Donnel Douglas , General Motors , MIT , Bell Laboratories kuruluşlarıdır.

            1991 sonu itibariyle geliştirilen CAD/CAM sistemi EDS firması tarafından satın alınmış ve EDS /Unigraphics adı verilmiştir. EDS , %100 General Motors şirketi olup , yıllık cirosu 17 milyar doların üstünde dev bir şirkettir. Halen 80.000 ‘inin üzerinde çalışanıyla dünyada bir çok kullanıcıya IT hizmeti vermektedir.

             Ürünün geliştirilmesi sırasında ve sonrasında Mc Donnell Douglas firması tüm tasarım ve imalat çalışmalarında bu ürünü kullanmıştır. Daha sonra ürünü satın alan General Motors ise (dünyanın en büyük özel kuruluşu) tüm kuruluşlarında bu ürünü standart hale getirmiş ve kullanmaktadır. 2008 Senesinde Siemens PLM Solutions firması Unigraphics ' i bünyesine katmış ve ürünün adı Siemens NX olmuştur.

            Siemens NX 'in piyasaya sürülmüş en son versiyonu NX8.5 dir ve  Siemens PLM Solutions firması 1 sene içerisinde 1 yeni üst versiyon çıkartmaktadır.

             NX ,  piyasadaki diğer Cad/Cam yazılımlarından çok üstün bir yazılımdır. Teknik olarak son derece gelişmiş bir kullanım ortamına sahiptir. UG üzerinde tüm modüller ve modelleme teknikleri yazılımdan çıkmaksızın tek bir veri tabanı içerisinde kullanılabilmekte, bir bütün halinde saklanabilmektedir. Modüller arasında rahat geçiş ve içiçe çalışma imkanı mevcuttur.

             NX/Solid Modeling  güçlü Unigraphics Hybrid Modeler’i içermektedir. Hybrid modelleme ,parametrik modelleme ile unsur tabanlı geometrik modellemeyi birleştirmektedir. Unsur tabanlı bir ortam içerisinde solid, surface ve wireframe özelliklerini birarada kullanıcıya sunmaktadır ve bu modelleme teknikleri birbirleri ile entegre olarak çalışmaktadır.

             Sadece parametrik modelleme yapan herhangi bir sisteme göre kesin bir üstünlüğü vardır. Parametrik sistemler sadece bir modelleme yöntemini (constraint –based feature modeling / kısıt – tabanlı unsur modelleme ) desteklerken , NX geniş ve zengin fonksiyonları sayesinde birçok modelleme tekniğini  desteklemektedir.  Böylece , dizayn için gerekli olan modelleme tekniğini kullanıcı rahatlıkla belirlemekte ve bunu NX yardımıyla uygulamaya sokmaktadır. . Sadece parametrik modelleme yapabilen sistemlerde değişiklik yapabilmek için modelin tamamıyla tanımlanmış (fully constrained) olması gerekmektedir. Oysa NX Hybrid Modeler dizayn esnasında ihtiyaç olarak ortaya çıkan parametrik girdileride eklemeye müsaittir.

             NX’i rakiplerinden güçlü kılan en önemli özelliklerinden biri de , bünyesinde hybrid modellemeyi en iyi şekilde gerçekleştiren tek yazılım olmasıdır. Basit iki boyutlu çizimden başlayıp üç boyuttaki eğrileri , wireframe modelleme, yüzey modelleme ve katı modellemeyi feature-based (unsur tabanlı) bir ortamda aynı anda kullanmayı mümkün kılmaktadır. Uygulamanın herhangi bir aşamasında yukarıda belirtilen yöntemlerden istenileni kullanabilme olanağını sağlamaktadır. Yine herhangi bir aşamada herhangi bir yöntem ile yapılan değişiklik otomatik olarak tüm dizayna , montaja , teknik resime ve diğer aşamalara yansımaktadır (full associativity). NX ’in  alanında en güçlü yazılım olması bu derece esnek ve fonksiyonel olmasından kaynaklanmaktadır.

 NX’in üretim ile ilgili modülleri piyasada bulunan Cam yazılımları arasında tartışılmaz bir üstünlüğe sahiptir.  NC kodları hızlı, emniyetli ve son derece hassas olarak oluşturulabilmektedir.  Nümerik kontrollü her türlü tezgaha (freze , torna , tel erozyon , sac presi ...  ) NC datası verebilmektedir. Diğer NX modülleri gibi dizayn değişiklikleri associativity yoluyla otomatik olarak üretim ile ilgili modüllere de yansımaktadır. Esnek ve etkili bir şekildeki  simülasyon kabiliyeti sayesinde, oluşturulan Cam datalarının görsel olarak kontrolü de sağlanmaktadır.


 
 
   

© Tüm Hakları Saklıdır.      

l   info@bogazicicadcam.com